MENU

Solmaz bu yıl da “500 Büyük Hizmet İhracatçısı” arasında

Solmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında değerlendirilerek, Solmaz Nakliyat ve Solmaz Gümrük Müşavirliği şirketleri ile bu yıl da ilk 500 içerisinde yerini aldı.

TİM’in Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları ile düzenlediği araştırmada, Türk hizmet sektörünün gelişimi ve potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Araştırmada, Solmaz “eşya taşımacılığı ve lojistik hizmetleri” kategorisinde değerlendirmeye girdi. Lojistik sektörü sıralamada, 15 milyar dolarlık gelirle hizmet ihracatının %30’unu karşılamasıyla ön plana çıktı.

Hizmet ihracatının 2016’da 37,3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Tam 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan” diye konuştu. Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’nın 2016’da 18,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Yani toplam hizmet ihracatının neredeyse yarısını bu firmalar oluşturdu. 495 bin istihdam ve 7,5 milyar dolarlık yatırımla ekonomimize can verdiler” dedi.