MENU

İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler

26 Ocak Dünya Gümrük Günü, bu sene biz meslek mensuplarının, insanlığa ve gezegenimize karşı sorumluluklarını ve bu sorumlulukların ne kadarını gerçekleştirebildiğimizi hatırlatacak bir motto ile kutlanmaktadır.  

Gümrükleri tarif etmek biz meslek mensupları için oldukça kolaydır aslında. Çünkü biz biliriz ki, sınırların ayırdığı ülkeler arasında gerçekleşen ticaretin olumlu yanlarının da, olumsuz durumlarının da, ilk gözlemlendiği yer gümrüklerdir. İlk tanıklar da biz meslek mensuplarıyızdır. Eğer gümrük işlemleri mekanizması doğru bir şekilde ve kolaylıkla gerçekleştirilebilecek bir şekilde kurgulanmamışsa, dünyanın herhangi bir noktasındaki insanlığın refahına katkı sunacak olumlu üretimler, gümrük süreçleri yetersiz ülkenin insanlarıyla buluşamayacak ve bu ülke insanlarının refahı bu olumlu gelişmeden nasibini alamayacaktır. Bu mimari, global anlamda tüm dünyayı kapsayacak şekilde yapılandırılmadığında, dünyanın bir tarafındaki olumlu gelişmelerden, dünyanın bir diğer tarafı eksik faydalanacaktır. İşte buradaki hassas nokta, gümrük süreçlerinin olması gerektiği gibi kurgulanmamış olması, insanlığın refahını olumsuz etkileyecek, pozitif üretimleri, tüm insanlığın paylaştığı bir zenginlik olmaktan uzaklaştırmış olacaktır.

Dünyanın herhangi bir ülkesinde refahı olumlu etkileyecek bir üretimde bulunmanızın, eğer bunu tüm dünya ülkelerine iletimini kolay ve ucuz bir şekilde sağlayan gümrük mimarisini kurgulamışsanız anlamı olacaktır.

Gezegenimiz bizim kötü kullanımımızdan dolayı yardım çığlıkları atmaktadır. Devam eden bir şekilde küresel boyuttaki kirlenme, iklim değişiklikleri gibi olumsuzluklar işlerin daha da kötü gitmesine neden olmaktadır. Korkarız bu süreç, gezegenimizi daha yaşanamaz noktalara sürükleyecektir. İşte burada da, meslek mensupları olarak bizlere, gezegenimizi sıkıntıya sokan bazı eşyaların, kolay bir şekilde seyretmesine göz yummama, bölgesel ve küresel hassasiyetlere sahip çıkarak, tüm olumlu olumsuz ticaretin gerçekleştiği çalışma alanlarımızı daha bir anlamlı kullanma sorumluluğu yüklemektedir. Unutmamalıyız ki, başka dünya yok.

Hepimizin Dünya Gümrük Günü kutlu olsun. Nice yüzyıllar kutlanması umuduyla.

Bülent Eryılmaz

Denetim Direktörü