MENU

Date:May 5, 2021

Circular No:2021/253


MISIR İHRACATINDA ADVANCE CARGO INFORMATİON(ACI) DENETİM UYGULAMASI

Özet: Mısır tarafından ithal edilecek ürünlere ilişkin sevkiyat öncesi onay sürecine dayalı Advance Cargo Information(ACI)  olarak adlandırılan yeni bir ön denetim sistemi pilot olarak uygulanmaya başlanmıştır. 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra uygulamanın zorunlu olacağı belirtilmektedir.

ACI uygulamasının Mısır'ın TPS sistemi olan Nafeza ile entegre şekilde çalışacağı anlaşılmaktadır.

Nafeza sistemine ilişkin resmi sayfadaki ( https://www.nafeza.gov.eg/en/site/aci-details)   bilgilere göre;

Sisteme kayıt olan Mısırlı ithalatçılar sevkiyattan önce kargo bilgilerini (fatura, konşimento) sistem yükleyecekler ve  ihracatçıyı yüklemeden en az 48 saat önce gerekli bilgileri sisteme Blockchain  teknolojisini kullanan tedarik zinciri ağları aracılığıyla girmesi konusunda bildirimde bulunacaktır.

İlgili sitede bu işlem için yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcının Cargo X firması olduğu belirtilmektedir. İhracatçının bu bilgi ve belgeleri gönderebilmesi önce Blockchain – CargoX sistemine üye olması ve bir kimlik numarası alması gerekmektedir.

İthalatçı tarafından gerekli ön bildirim bilgilerinin sisteme girilmesi ve sistem onayı sonrasında ithalatçı ve ihracatçının sistemde kayıtlı mail adreslerine ACID numarası gönderilecektir. 

Tüm ihracat belgelerinde ACID numarası belirtilecektir.   ACID numarasının yükleme evraklarında belirtilmemesi durumunda, Mısır gümrüğü tarafından ilgili yükün tahliye edilmesine izin verilmeyecektir. Bu numaranın sevkiyat evrakları üzerinde bulunması gerekecek.

İhracatçılarımızın yeni düzenlemeye ilişkin olarak Mısırlı ithalatçılar ve taşımayı yapacak forwarderlarıyla ayrıca irtibata geçerek gereklilikler konusunda bilgilenmeleri önem arz etmektedir.

Söz konusu düzenlemenin internet linki aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızda, aşağıda bilgileri bulunan görevlilerle iletişime geçebilirsiniz. İşlerinizde kolaylıklar ve sağlıklı günler dileriz.

https://www.nafeza.gov.eg/en/site/aci-details

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Click here to download the full circular


Please fill the form below to subscribe to our “circular updates”