MENU

Date:May 4, 2021

Circular No:2021/251


T.C. TİCARET BAKANLIĞI GÜMRÜKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (EMCS KAPSAMINA GİRMEYEN ENERJİ ÜRÜNLERİNİN HIRVATİSTAN’A GİRİŞİ, SEVKİYATI ve TRANSİT GEÇİŞİ) KONULU YAZISI

Özet: İlgili yazıda, Hırvatistan Cumhuriyeti’nin yazı içeriğinde belirtilmiş G.T. İ.P. numaralarında yer alan ısıtma yakıtı veya motor yakıtı dışında kullanım amacı olan (EMCS-Excise Movoment and Control System kapsamına girmeyen enerji ürünleri ) ürünler için alınan bazı özel kontrol önlemlerinin izah edildiği görülmüştür.
 
İlgili özel hükümler, Hırvatistan Cumhuriyeti’ni Transit olarak geçen yükler ile beraber diğer AB ülkelerinden gelen ve giden yükleri de kapsadığı bildirilmiştir.
 
Bahsi geçen özel durumlar ise, yine yazı içeriğinde belirtilmiş olan ürünlerin kayıt altına alınması ve yine belirlenen süreler içerisinde ilgili yerlere sevkiyat bildirimlerinin yapılması ile alakalıdır. Son olarak sorumluluklarını yerine getirmeyen taşıyıcılar hakkında para cezasının kesilebileceği de bildirilmiştir.
 
Söz konusu düzenlemenin orijinal hali ekte bilgilerinize sunulmuştur. Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızda, aşağıda bilgileri bulunan görevlilerle iletişime geçebilirsiniz. İşlerinizde kolaylıklar ve sağlıklı günler dileriz.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,

Click here to download the full circular


Please fill the form below to subscribe to our “circular updates”