MENU

Date:Sept. 28, 2022

Circular No:2022/170


UKRAYNA'YA BİTKİSEL ÜRÜNLER İHRACATI HAKKINDA

Özet: Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nden alınan yazı ile; Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketicinin Korunması Servis'inden alınan ekli mektupta, Türkiye'den Ukrayna'ya ihraç edilen sevkiyatların Bitki Sağlık Sertifikalarının kopyaları eşliğinde Ukrayna topraklarına ulaştığı bu kopya sertifikalarla bitki sağlığı kontrolü talep edildiği bildirilmiştir.

Söz konusu mektupta devamla, bitki ve bitkisel ürünlerin Ukrayna'ya ihracatında Bitki Sağlık Sertifikalarının orijinallerinin sevkiyata eşlik etmesini sağlamak amacıyla etkili önlemlerin uygulanması talep edilmektedir.

Ülkemizde Bitki Sağlık Sertifikaları bir asıl ve iki suret olarak düzenlenir. Bitki Sağlık Sertifikasının aslı ithalatçı ülkeye verilmek üzere, ikinci nüshası ise firmalarında muhafaza edilmek üzere ihracatçı firmaya verilir. Bitki Sağlık Sertifikasının üçüncü nüshası ise Bitki Sağlık Sertifikasını düzenleyen Müdürlükte muhafaza edilir.

Bu kapsamda, Ukrayna'ya ihracatımızda sorun yaşanmaması amacıyla, firmalarımız tarafından ihraç edilmek istenen bitki ve bitkisel ürün sevkiyatları beraberinde Bitki Sağlık Sertifikalarının orijinallerinin ithalatçı ülkeye sunulması bildirilmiştir.

Söz konusu yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://dkib.org.tr/tr/faaliyetler-sirkuler-2022230-ukraynaya-bitkisel-urunler-ihracati-hk.html

Konuyla ilgili soru ve sorunlarınızda, aşağıda bilgileri bulunan görevlilerle iletişime geçebilirsiniz. İşlerinizde kolaylıklar ve sağlıklı günler dileriz.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Click here to download the full circular


Please fill the form below to subscribe to our “circular updates”